Vremenske bilješke

Na portalu Meteologos (https://www.meteologos.rs/) su objavljeni zanimljivi opisi vremena (posebno ekstremnog) prošlih stoljeća. Zaslužni su Vladimir Bilak, Ivan Golić i Milan Sijerković (uz autore bilješki i prevoditelje). Opisi obuhvaćaju razdoblje od 12. do 19. stoljeća i zanimljivi su, ne samo zbog tadašnjeg vremena i klime, nego i zato što se iz njih saznaje o uvjetima života u raznim povijesnim razdobljima. Tko god ima malo vremena, iskreno preporučujem pročitati. Budući da nisu od copy-paste vrste, a ja nisam od marljivih, ovdje ću djelomično prepisati samo nekoliko.

„U noći od posljednjeg rujna do 1. listopada 1807. godine vjetar je u Beču nanio oko 6 mil. zlatnika štete. On je bacio zvonik crkve Sv. Augustina… U Prateru i Augartenu je porušeno oko 1200 stabala…U posljednje dvije godine stalno bijesne orkani…, tako da je šteta procijenjena na 100 mil.“

„22. srpnja 1861. Strašna sunčana žega koja je ovo ljeto zavladala popali nam sve do korijena… Niti se može kupus saditi, a niti imade ina što zelenog po vrtu.“

„Zima 1172./73.  godine: svekoliko je drveće bilo pod lišćem, a ptice su usred zime počele graditi gnijezda.“

„1761.godina…Trave je bilo malo, a i sijena, koje je bilo preskupo. Uginulo je mnogo stoke.“

„Zima 1848./49. godine. Potkraj prosinca 1848. i početkom siječnja 1849. zavladala je velika studen u Podravini i susjednoj Mađarskoj. To je omogućilo hrvatskom banu Josipu Jelačiću da sa svojim vojnicima prijeđe preko zaleđenog Dunava iz Pešte u Budim te ga osvoji…“  

Aert van der Neer, Grad na zamrznutoj rijeci, 17.st.

Ova zadnja bilješka podsjetila me na priču meni vrlo dragog Stefana Zweiga o Napoleonu kod Waterlooa. Tri dana prije bitke padala je jaka kiša i teren je bio potpuno raskvašen, tako da je Napoleonova teška artiljerija sa zakašnjenjem od nekoliko sati izašla na predviđeni položaj i počela napad. To je (uz Wellingotonov otpor) bilo dovoljno Prusima da stignu na bojno polje i donesu prevagu u korist Sedme koalicije.

I iz pjesama se može saznati o vremenu.

Kad ciklona čučne

I povuče ručnu

Prognoza od jučer

Nema točnu sumu

Pa ću morat jutros

Pozvat službu vučnu*

*  Da, sredinom svibnja pao je na Sljemenu snijeg. Pedalj.

Sljeme, 15.5.2019.                                                                  Žarko Malić

Kao što se vidi, ekstremne vremenske situacije nisu nikakva novotarija i, naravno, nemaju nikakve veze s CO2 u atmosferi.

Za kraj nagradno pitanje: što prikazuje fotografija na mojoj naslovnici? (O nagradi moram razmisliti)

izvori:

SAČUVANO OD ZABORAVA – Najstarija publikacija o klimi Zemuna iz davne 1902. godine SAČUVANO OD ZABORAVA – Beleške o vremenu u Osijeku od 1804. do 1831. godine
SAČUVANO OD ZABORAVA – Beleške o ekstremnom vremenu u našem regionu tokom 18. i 19. veka

Stefan Zweig: Zvjezdani sati čovječanstva, „Otokar Keršovani“, Rijeka, 1966.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.