Prije neke druge „ozbiljne“ teme, nekoliko pozitivnih primjera. Prvo o eukaliptusu. Vrsta drveta, originalno iz Australije, koja se u vremenu raširila i na druge kontinente. Jedna od zemalja u kojoj eukaliptus dobro uspijeva je i Brazil. Već spomenuta u postu ovdje Raquel Ghini je napravila eksperiment sa sadnicama eukaliptusa. Namjera je bila vidjeti kako će povećane koncentracije CO2 utjecati na rast biljke i napade nametnika. Eukaliptus je drvo koje se koristi za proizvodnju papira, eteričnih ulja, bombona i još koječega.

Uzgajane sadnice su bile podijeljene u dvije grupe: jedna je bila u normalnim atmosferskim uvjetima, a druga u povećanoj koncentraciji od 520 do 1147 ppm CO2 (od 30 do 300% više). Na njih su puštene tri vrste nametnika i nakon mjesec dana su analizirani rezultati. Pokazalo se da nametnici manje intenzivno napadaju biljke koje rastu u povećanim koncentracijama CO2. Uz to, visina biljaka je bila veća 23%, promjer stabljike 26%, a sličan pozitivan pomak dogodio se i s lisnatom površinom. U ovom eksperimentu jasno je pokazano, kao i kod kave, da povećana koncentracija CO2 ima blagotvorno djelovanje na rast biljaka i istovremeno smanjuje napade različitih patogena.
U prošlom postu (Spasimo klimu) sam prikazao grafikon u kojem se vidi kako životni standard ovisi o emisiji CO2, drugim riječima što više CO2 se ispušta to je standard stanovnika viši. Pogledajmo azijske susjede: Sjevernu i Južnu Koreju. Obje zemlje nemaju ni kapi vlastite nafte ili litre prirodnog plina, ali također obje imaju prilično ugljena. Južna je poznata po izvozu automobila, brodova, računala i mobitela. Sjeverna skoro po ničemu, ali ipak nešto izvozi – tekstil. Da vidimo njihov standard i emisiju CO2.

Ako želite veći standard svojih građana morate ispuštati više CO2. Tako je Južna Koreja 46. na svijetu po standardu, a Sjeverna 214. od 228 zemalja. Samo za usporedbu, Hrvatska je 81.
Evo kako Sjeverna i Južna izgledaju noću.

Indija i Kina su često kritizirane kao veliki „zagađivači“, odnosno emiteri CO2. Jasna je i normalna njihova želja da bolje žive, obje zemlje su nerazvijenije od Hrvatske.
Već sam pisao o tome kako povećana koncentracija CO2 u zraku pomaže rastu biljaka. Može i čovjek pripomoći da planet bude zeleniji. Priznajem da sam bio iznenađen rezultatom satelitskih mjerenja koja pokazuju koliko više zelenila ima po pojedinim državama u posljednje vrijeme zbog povećanja površina pod šumom ili usjevima.

Grafikon govori dovoljno sam za sebe. Da ne bi netko pomislio kako je većim državama lakše postići povećanje, podsjećam da je riječ o postocima. U tom slučaju, što je veća država to je teže, odnosno zahtijeva veća ulaganja. Posebno poštovanje zaslužuje ambiciozni kineski program pošumljavanja pustinjskih područja, o čemu u nekom od budućih postova. Lopatu i sadnice u ruke i na posao.
izvori:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1878029615005411
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/
https://earthobservatory.nasa.gov/images/144540/china-and-india-lead-the-way-in-greening